Czy wymiana oleju zniszczy Twoją skrzynię biegów?

19-11-23

Czym jest dynamiczna wymiana oleju?

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyniach biegów to nowoczesna metoda serwisowa, która zyskuje na popularności. Jej głównym celem jest usunięcie zużytego oleju i zastąpienie go świeżym, co ma przyczynić się do wydłużenia żywotności skrzyni biegów oraz zmniejszenia ryzyka kosztownych napraw. Odpowiednio zaprojektowane maszyny usuwają stary olej, czyszczą układ oraz napełniają skrzynię biegów nowym olejem, zastępując w niej stary olej całkowicie. Ale czy ta metoda może faktycznie zaszkodzić skrzyni biegów w Twoim aucie?

Zalety dynamicznej wymiany oleju

Szybkość i efektywność

Dynamiczna wymiana oleju odbywa się bez demontażu skrzyni biegów, co czyni ją szybką i wygodną opcją serwisową. Dzięki temu procesowi, zużyty olej jest całkowicie usuwany, a po podłączeniu maszyny proces praktycznie odbywa się automatycznie.

Wydłużenie żywotności skrzyni biegów

Metoda dynamiczna umożliwia dokładne oczyszczenie skrzyni z zabrudzonego oleju, co teoretycznie może przyczynić się do wydłużenia jej pracy. To w teorii, ale praktyka jest różna. Jak z każdym elementem samochodu, wszystko zależy od przebiegu oraz stylu eksploatacji podzespołu.

Konstrukcja skrzyni biegów a wymiana oleju

Skrzynie biegów w dzisiejszych samochodach są projektowane na małe przebiegi, rzędu 200 tysięcy kilometrów, a w ich konstrukcji producenci bardzo często stosują stopy aluminium, które w połączeniu z twardszym metalem w skrzyni szybko ulegają zużyciu. Część skrzyń automatycznych ma wady projektowe, które dają się we znaki użytkownikom, a wymiana oleju nic tutaj nie zmieni. 

Dlaczego producenci nie przewidują wymiany oleju?

Skoro sama skrzynia biegów nie została zaprojektowana solidnie, jej producent nie przewidział też serwisu oleju, ponieważ nie będzie on potrzebny. Sam olej jest w stanie zaabsorbować pewną skończoną ilość ścieru ze skrzyni, co wystarcza na przewidziany okres jej eksploatacji. Producenci zatem nie przewidują wymiany ale też jej nie zabraniają. 

Co się dzieje po wymianie oleju?

Gdy wymienimy olej wcześniej, teoretycznie zapobiegamy nadmiernemu zużyciu i przedłużamy żywotność skrzyni biegów. Jednak praktyka pokazuje, że wiele zależy od indywidualnego przypadku. Niektóre skrzynie biegów mogą skorzystać na wcześniejszej wymianie oleju, szczególnie te, które są lepiej zaprojektowane i wykonane z wyższej jakości materiałów.

Praktyka serwisowa, garść rad

Przeprowadzanie jazdy próbnej i diagnostyki

Przed wykonaniem dynamicznej wymiany oleju, warsztaty powinny przeprowadzić jazdę próbną oraz diagnostykę komputerową, aby wykryć ewentualne problemy z skrzynią biegów. Należy zapisać błędy skrzyni biegów aby po serwisie klient miał porównanie stanu przed i po serwisie. Odradza się wykonania serwisu oleju skrzyni kiedy ta wykazuje znaczne zużycie, szarpie, zmienia biegi zbyt długo oraz występują błędy sterownika skrzyni. Niestety, zdarzają się przypadki, gdzie klienci, wiedząc o potencjalnym ryzyku, starają się wyłudzić od warsztatów naprawę lub wymianę skrzyni biegów, zwłaszcza gdy są one już uszkodzone przed wykonaniem usługi.

Podpisywanie oświadczeń z klientem

Ważne jest, aby warsztaty podpisywały z klientami oświadczenia, w których informują o braku zaleceń producenta dotyczących tej metody serwisu. Pomaga to uniknąć późniejszych nieporozumień.

Wnioski i zalecenia

Dynamiczna wymiana oleju może być korzystna dla skrzyni biegów, jednak należy podejść do niej z rozwagą. Warsztaty powinny zwracać szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu przed wykonaniem usługi oraz informować klientów o potencjalnych ryzykach i braku zaleceń producenta. Klienci powinni być świadomi, że nie każda skrzynia biegów będzie odpowiednia do tego typu serwisu i że sama wymiana oleju nie zawsze jest gwarancją przedłużenia żywotności skrzyni.

Pozostałe wpisy na blogu

Najnowsza lista szukanych części

Sprawdź może masz akurat to czego potrzebują inni?!
Tutaj lista poszukiwanych rzeczy.