Tesla – samochód, o którym marzą Polacy

29-10-23

Samochody elektryczne dla wielu kierowców stają się synonimem nowoczesności. Takie pojazdy są nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim ekologiczne. Wpływ na środowisko naturalne to wielu osób kwestia priorytetowa. Liderem w rankingach aut elektrycznych jest Tesla. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Sprawdź, ile kosztuje taki samochód i jak wygląda jego ubezpieczenie.

Tesla – samochód przyszłości? 

Rosnące koszty paliwa wpływają na coraz większe zainteresowanie samochodami elektrycznymi. Tesla to jeden z głównych producentów takich pojazdów. Oferuje on auta, które są ekologiczne, a jednocześnie luksusowe. Są one odpowiednie nawet dla wyjątkowo wymagających użytkowników. Całkiem spory zasięg na jednym ładowaniu, niskie koszty eksploatacji, dobre przyspieszenie i brak emisji spalin – to wyróżnia poszczególne modele tej firmy. Można więc śmiało stwierdzić, że Tesla oferuje samochody przyszłości.

Ile trzeba zapłacić na Teslę?

Decydując się na samochód elektryczny Tesla, należy przede wszystkim wybrać jeden z dostępnych na rynku modeli. Są to:

  • S,
  • 3,
  • X,
  • Y.

Szczegółowe informacje dotyczące każdej wersji, a także ceny pojazdów można znaleźć na stronie internetowej: https://rankomat.pl/samochod/ile-kosztuje-tesla.

Tesla Model S jest samochodem elektrycznym, który w Europie zadebiutował w 2012 roku. Pomimo tego jest to w dalszym ciągu jeden z najchętniej wybieranych samochodów tego producenta. Zależnie od indywidualnych upodobań można zdecydować się na jedną z dwóch wersji. Standardowa oferuje zasięg około 634 km oraz prędkość maksymalną 250 km/h. Wersja S Plaid ma nieco mniejszy zasięg, jednak maksymalna prędkość to aż 322 km/h. Podstawowa wersja S to wydatek około 520 tysięcy złotych. Znacznie więcej kosztuje model S Plaid, który można nabyć od około 620 tysięcy złotych.

Tesla Model 3 jest egzemplarzem, który pojawił się w 2017 roku. Zależnie od zapotrzebowania można zdecydować się na jedną trzech wersji auta.

  • Podstawowy model 3 ma napęd na tylne koła, zasięg 491 km i osiąga maksymalną prędkość 225 km/h.
  • Model 3 Long Range ma zasięg 600 km i osiąga maksymalną prędkość do 233 km/h.
  • Wersja Performance oferuje pośredni zasięg dochodzący do 547 km. Wyposażona jest jednak w mocniejszy silnik, który zapewnia maksymalną prędkość do 261 km/h.

Wersja podstawowa to wydatek zaczynający się już od około 206 tysięcy złotych, natomiast Long Rage jest o 35 tysięcy złotych droższy. Najwięcej trzeba zapłacić za wersję Performance. Cena auta zaczyna się od 257 tysięcy złotych.

Tesla Model X to jeden z bardziej charakterystycznych samochodów producenta. Zawdzięcza to otwieranym ku górze drzwiom. W przypadku tego auta można zdecydować się na dwa warianty. Pierwszy oferuje zasięg 576 km i prędkość do 250 km/h, natomiast drugi zasięg do 543 km i prędkość do 262 km/h. Podstawowa wersja to wydatek około 559 tysięcy złotych. Mocniejsza wersja oznaczona jako Plaid, w podstawowej wersji kosztuje od 650 tysięcy złotych.

Tesla Y to jeden z najnowszych modeli producenta. Jest dostępny na rynku od 2019 roku. Występuje w trzech wariantach – podstawowym, Long Rage oraz Performance. Zależnie od wersji zasięg samochodu wynosi od 455 do 520 km, natomiast prędkość od 217 km/h do 250 km/h. Wersja podstawowa kosztuje około 225 tysięcy złotych, cena Long Range zaczyna się od 261 tysięcy złotych, a wersja Performance od 282 tysięcy złotych.

Ubezpieczenie elektrycznego samochodu

Wybierając samochód elektryczny, należy pamiętać, że w kwestii ubezpieczenia podlega on takim samym restrykcjom jak pojazdy spalinowe. Oznacza to, że przy jego zakupie, konieczne jest wykupienie obowiązkowej polisy OC. Wybierając nowe auto, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC. Przydaje się ono w przypadku kradzieży czy zaistnienia szkód parkingowych.

Szukając oferty ubezpieczenia dopasowanej do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, warto przeanalizować przynajmniej kilka wariantów i wybrać najkorzystniejszą opcję. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku skorzystanie z narzędzia dostępnego na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac. Podając wyłącznie najważniejsze parametry pojazdu, można otrzymać oferty różnych ubezpieczycieli i dzięki temu wybrać najlepszą z nich. 

Co wpływa na cenę polisy OC samochodu elektrycznego?

Cena ubezpieczenia OC samochodu elektrycznego zależy od wielu czynników. Dotyczy to zarówno pojazdu, jak i samego kierowcy. Wpływ na wysokość składek ma m.in. wiek samochodu oraz jego przebieg. Kluczowe dla ubezpieczyciela jest miejsce zarejestrowania pojazdu. Mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na korzystniejsze warunki niż osoby z większych aglomeracji. Nie bez znaczenia jest również wiek ubezpieczającego, jego stan cywilny historia jako kierowcy. Polisa OC w każdym przypadku będzie się więc różnić pod względem ceny.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniową mogą nie oferować polis OC dla wybranych grup pojazdów, np. samochodów elektrycznych. Jednak ze względu na coraz większą popularność takich aut większość firm wychodzi naprzeciw wymaganiom rynku. Oznacza to, że znalezienie oferty dobrego ubezpieczenia nie jest obecnie trudne.

Pozostałe wpisy na blogu

Najnowsza lista szukanych części

Sprawdź może masz akurat to czego potrzebują inni?!
Tutaj lista poszukiwanych rzeczy.