Podwyższone zużycie oleju silnikowego: przyczyny, objawy i rozwiązania

07-09-23

Zużycie oleju silnikowego jest nieuniknionym zjawiskiem, które zachodzi w każdym silniku. W zależności od typu silnika i jego obciążenia, producenci samochodów podają odpowiednie wartości normatywne zużycia oleju. Jeżeli zużycie oleju przekracza te normy, mówimy o podwyższonym zużyciu oleju, co jest sytuacją niepożądaną i może prowadzić do poważnych problemów w silniku.

 

Objawy podwyższonego zużycia oleju


Zużywanie pewnej ilości oleju jest rzeczą normalną. Waha się ono w zależności od typu silnika i jego obciążenia. Jeżeli podane przez producenta zużycie oleju jest przekraczane, wtedy mówi się o podwyższonym zużyciu oleju – w przeciwieństwie do strat oleju, które są spowodowane przykładowo przez wycieki lub tym podobne.

 

Przyczyny podwyższonego zużycia oleju


Istnieje wiele przyczyn, dla których silnik może zużywać więcej oleju niż zwykle. Oto niektóre z nich:

Nieszczelności w turbosprężarce
Przez nieszczelności w turbosprężarce, na przykład przez zatarcie łożysk, olej przedostaje się poprzez układ ssący do komory spalania.

Zapchana instalacja odprowadzająca olej
Zapchana lub niedrożna instalacja odprowadzająca olej z turbosprężarki prowadzi do wzrostu ciśnienia w układzie oleju, co skutkuje wypychaniem oleju z turbosprężarki do układu ssącego i wydechowego.

Pęknięte lub zablokowane pierścienie
Gdy pierścienie są pęknięte, zablokowane albo źle zamontowane, dochodzi do niedostatecznego uszczelnienia komory spalania do skrzyni korbowej. Przez te nieszczelności może przedostawać się olej do komory spalania.

Wygięte korbowody
Wygięte lub przekręcone korbowody powodują nie prostolinijny ruch tłoka, przez co komora spalania nie jest dalej dostatecznie uszczelniana. W najgorszym przypadku może dochodzić do działania pompującego tłoka. Olej jest wtedy aktywnie dostarczany do komory spalania.

Olej jest przepracowany
Olej jest przepracowany – przykładowo przez nieregularne przeglądy. Prowadzi to do obniżenia nośności i tym samym do wyższego zużywania się.

Przeciąganie okresów wymiany oleju
Przeciąganie okresów wymiany oleju prowadzi do zapychania się oraz/albo do rozerwania papieru filtra, przez co w układzie obiegu oleju znajdzie się nie filtrowany olej silnikowy.

Wadliwa obróbka cylindra
Wadliwa obróbka cylindra z źle honowaną gładzią bieżni uniemożliwia prawidłowe pobranie oleju. Przez to następuje zwiększone zużywanie się stykających się partnerów jakimi są tłok, pierścienie tłokowe i powierzchnia cylindra i tym samym do niedostatecznego uszczelnienia skrzyni korbowej.

Zbyt wysoki poziom oleju
Przez zbyt wysoki poziom oleju wał korbowy zanurza się w oleju silnikowym w misie olejowej, co prowadzi do powstania mgły olejowej. Dodatkowo w przypadku gdy olej jest już przepracowany albo mniej wartościowy może się tworzyć piana olejowa. Mgła olejowa albo piana przechodzi potem wraz z gazami przedmuchu przez odpowietrzanie silnika do układu zasysania i w ten sposób do komór spalania.

 

Jak radzić sobie z podwyższonym zużyciem oleju?

 

Regularne przeglądy
Regularne przeglądy i wymiana oleju zgodnie z zaleceniami producenta samochodu to podstawa. Zapobiega to zużyciu łożysk, pierścieni tłokowych oraz innych części silnika.

Używaj oleju o odpowiedniej lepkości
Zawsze używaj oleju o lepkości zalecanej przez producenta samochodu. Zbyt gęsty olej może prowadzić do podwyższonego zużycia, podczas gdy zbyt rzadki olej może nie zapewnić odpowiedniego smarowania.

Sprawdzaj poziom oleju regularnie
Regularne sprawdzanie poziomu oleju pomoże wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie.

Naprawa nieszczelności
W przypadku stwierdzenia nieszczelności, należy je niezwłocznie usunąć, aby zapobiec przedostawaniu się oleju do komór spalania.

Unikaj przeciążania silnika
Przeciążanie silnika prowadzi do zwiększonego zużycia oleju. Staraj się unikać jazdy na wysokich obrotach przez dłuższy czas.

 

Podsumowanie

Podwyższone zużycie oleju silnikowego może prowadzić do poważnych problemów z silnikiem i znacząco skrócić jego żywotność. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom oleju, stosować olej o odpowiedniej lepkości i unikać przeciążania silnika. Regularne przeglądy i naprawy nieszczelności są również kluczowe dla zachowania silnika w dobrej kondycji.

Pozostałe wpisy na blogu

Najnowsza lista szukanych części

Sprawdź może masz akurat to czego potrzebują inni?!
Tutaj lista poszukiwanych rzeczy.