Jak zadbać o swój akumulator?

08-02-23

Akumulator samochodowy jest jednym z najważniejszych elementów naszego auta. Odpowiada za rozruch silnika i dostarczanie energii do wielu systemów elektrycznych w samochodzie. Aby utrzymać nasz akumulator w jak najlepszej formie, należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Typy stosowanych w samochodach akumulatorów:

Akumulatory kwasowo-ołowiowe:
Są to najbardziej popularne akumulatory samochodowe, które są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Są wytrzymałe i łatwo dostępne, jednak wymagają regularnej konserwacji.

Akumulatory żelowe:
Są one bardziej trwałe niż akumulatory kwasowo-ołowiowe i nie wymagają konserwacji. Są jednak droższe i trudniej dostępne.

Akumulatory litowe:
Są one najnowocześniejsze i najlżejsze akumulatory samochodowe. Są droższe niż pozostałe rodzaje, jednak są bardzo trwałe i nie wymagają konserwacji. Są również bardziej efektywne energetycznie i mają większą pojemność niż inne akumulatory.

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji akumulatora samochodowego:

Ładuj akumulator regularnie:
Niezwykle ważne jest, aby akumulator był naładowany w odpowiednim stopniu. Jeśli nasz samochód jest używany regularnie, to nie powinniśmy mieć problemu z jego naładowaniem. Jednak jeśli nasz samochód jest używany sporadycznie, np. raz na kilka tygodni, warto pamiętać o jego naładowaniu.

Unikaj rozładowywania akumulatora:
Rozładowany akumulator traci swoją wydajność i może być trudniejszy do naładowania. Dlatego też należy unikać długiego postoju naszego samochodu bez włączonego silnika, kiedy wszystkie systemy elektryczne pozostają włączone.

Chroń przed mrozem:
Akumulatory samochodowe są wrażliwe na niskie temperatury. Dlatego też należy je chronić przed mrozem, np. poprzez zabezpieczenie ich folią termoizolacyjną.

Stosuj odpowiednie ładowanie:
Niektóre akumulatory wymagają specjalnego ładowania, np. akumulatory kwasowo-ołowiowe w samochodach z systemem start-stop. W takim przypadku należy stosować odpowiednie ładowarki, które zapewnią optymalne ładowanie.

Klasyczne błędy kierowców w serwisie akumulatora:

Nieprawidłowe ładowanie:
Niektórzy kierowcy nie wiedzą jak prawidłowo naładować swój akumulator, co może prowadzić do jego uszkodzenia.

Nieodpowiednie mocowanie akumulatora:
Sprawdzaj zamocowanie akumulatora podskakujący w samochodzie akumulator to możliwość jego uszkodzenia i braku kontaktu klem z elektrodami akumulatora.

Niekontrolowane rozładowywanie:
Awarie systemów elektrycznych w samochodzie mogą prowadzić do rozładowania akumulatora. Często przyczyną tego problemu są zainstalowane w samochodzie rozbudowane systemy multimedialne, których serwis bywa niestety czasem bardzo kosztowny. Niestety nie na wszystko użytkownik auta ma wpływ i czasem błędy konstrukcyjne samochodów prowadzą do zalewania złącz na podsystemach elektrycznych co może doprowadzać do niekontrolowanego rozładowania akumulatora. 

Brak konserwacji:
Niektóre modele akumulatorów wymagają więcej uwagi użytkownika akumulatora, warto dowiedzieć się jaki serwis i kiedy powinien być przeprowadzony na konkretnym typie akumulatora. 

Wskazówki dla użytkowników:

Kontroluj poziom naładowania swojego akumulatora:
Aby uniknąć nieporozumień, warto regularnie sprawdzać poziom naładowania swojego akumulatora.

Zabezpiecz swój akumulator przed mrozem:
Jeśli twoje auto jest używane sporadycznie, warto zabezpieczyć akumulator przed mrozem, np. poprzez zakrycie go folią termoizolacyjną.

Stosuj odpowiednie ładowanie:
Jeśli twój samochód posiada specjalne wymagania dotyczące ładowania, warto stosować odpowiednie ładowarki, które zapewnią optymalne ładowanie.

Podsumowując, dbanie o swój akumulator samochodowy jest bardzo ważne, aby zapewnić jego prawidłowe działanie i maksymalną żywotność. Należy unikać klasycznych błędów, takich jak nieodpowiednie ładowanie, brak konserwacji i niekontrolowane rozładowywanie. Warto również zwrócić uwagę na typ akumulatora, który jest używany w samochodzie i stosować odpowiednie wskazówki dotyczące jego utrzymania.
 

Pozostałe wpisy na blogu

Najnowsza lista szukanych części

Sprawdź może masz akurat to czego potrzebują inni?!
Tutaj lista poszukiwanych rzeczy.