Jak kupić używany silnik?

08-03-23

Już wierz, że musisz wymienić silnik na inny. To spory wydatek i stres.  Może jednak dam Ci parę rad abyś mógł przebrnąć przez ten czas w miarę bez utraty nerwów.  

Moje wieloletnie doświadczenie pozwala mi z pozycji praktyka podpowiedzieć Ci jak kupić używany silnik?  

Pamiętaj, sporo silników można uratować, remontując je a sama wymiana silnika na drugi to ostateczność. Jesteś pewny, że naprawa Twojego jest nieopłacalna lub niemożliwa? Przechodzimy oczko dalej. 

No dobrze, to teraz jaki ten silnik? Nowy? Drogo. Dobrze używany, ale jaki? 

Najlepiej zregenerowany na gwarancji. Wtedy mamy wysokie prawdopodobieństwo, że auto po wymianie silnika zacznie działać od razu i nie będzie trzeba się niczym martwić, bo silnik został zregenerowany.  

Niestety nie jest to wybór możliwy dla każdego, bo po prostu nie zawsze na rynku jest dostępny taki zregenerowany silnik. Musimy wtedy poszukać używanego silnika z tak zwanego szrotu lub od kogoś kto ma silnik na sprzedaż prywatnie. W Internecie znajdziemy mnóstwo takich ogłoszeń, możemy sami takie ogłoszenie zamieścić na internetowej giełdzie części www.motoszrocik.pl , możemy dzwonić po auto złomach itd..  

Należy jednak kierować się pewnymi zasadami, po pierwsze wybieram dostawcę w miarę możliwości blisko. Daje to możliwość sprawdzenia osobiście, towaru, dostawcy i ewentualnie dodatkowo negocjacji ceny. Druga sprawa to, staram się kupić towar od firmy. Sprzedawca indywidualny nie ma takich obowiązków jak firma. Do tego otrzymujemy dokument zakupu, uwierzytelniający legalne pochodzenie silnika. To może być ważny dokument.  

Warto zwrócić uwagę na to czy silnik jaki chcesz kupić był myty. Czysty silnik z wymytymi wyciekami, może zmylić mechanika i zamiast wymienić wadliwe uszczelki zanim zamontuje silnik, będzie trzeba zrobić to po uruchomieniu silnika a to czasem bardzo kosztowna operacja. Niewielkie wycieki na starym silniku to nic poważnego a usuniecie ich przed zamontowaniem nie są tak kosztowne jak po zamontowaniu.  

Sprzedawcy części używanych, silników czy skrzyń biegów czy innych rzeczy, rzadko mają pełną wiedze o przebiegu części, czy pełną wiedze o stanie technicznym sprzedawanej rzeczy. Musisz brać to pod uwagę kupując używany silnik. Nie wierz we wszystko co stara się Ci powiedzieć sprzedawca.  

Często sprzedawany towar pochodzi z importu a wtedy nikt nie może mieć pewności co do przebiegu itd.  

Trudna decyzja dopiero przed nami. Rozebrać kupiony silnik i poddać go regeneracji? Wymienić zużyte części na nowe i dać mu drugie życie, czy montować, jak jest i cieszyć się samochodem?  

To zależy od ceny silnika, ceny regeneracji i wartości samochodu oczywiście. Każdy musi to policzyć sobie sam.  

Doświadczony mechanik, pomoże w podjęciu decyzji.  

Podsumowując:

  1. Pamiętaj, że remontowanie silnika jest lepszym rozwiązaniem niż jego wymiana, jeśli jest to możliwe.
  2. Poszukaj zregenerowanego silnika z gwarancją, aby mieć pewność, że po wymianie auto będzie działać prawidłowo.
  3. Jeśli nie ma dostępności silników zregenerowanych, poszukaj używanego silnika na stacji demontażu lub od osoby prywatnej.
  4. Staraj się kupować od dostawców blisko ciebie, aby mieć możliwość sprawdzenia towaru osobiście i negocjacji ceny.
  5. Priorytetowo szukaj silnika od firm, ponieważ sprzedawca prywatny nie ma obowiązku dostarczenia dokumentów potwierdzających legalne pochodzenie silnika.
  6. Zwróć uwagę na to, czy silnik jest czysty - czyste silniki często ukrywają wycieki, które trzeba usunąć przed zamontowaniem.
  7. Pamiętaj, że sprzedawcy części używanych nie zawsze posiadają pełną wiedzę na temat stanu technicznego sprzedawanego.
  8. Weź pod uwagę koszty regeneracji silnika oraz wartość samochodu przed podjęciem decyzji o jego montażu.
  9. Skorzystaj z pomocy doświadczonego mechanika przy podjęciu decyzji.

MS 

Pozostałe wpisy na blogu

Najnowsza lista szukanych części

Sprawdź może masz akurat to czego potrzebują inni?!
Tutaj lista poszukiwanych rzeczy.